Artykuł sponsorowany
Jak przebiega zabieg chipowania zwierząt i kiedy warto go wykonać?
Chipowanie zwierząt to popularna metoda identyfikacji naszych pupili. Warto zastanowić się nad tym zabiegiem, zwłaszcza jeśli planujemy podróże za granicę z naszym czworonogiem. Dowiedzmy się, jak przebiega chipowanie oraz jakie są jego zalety.
Przeczytaj również: Jak wygląda projektowanie i zakładanie ogrodów?
Proces chipowania zwierząt
Chipowanie to bezbolesny zabieg, polegający na wszczepieniu mikrochipu w szyję lub między łopatki zwierzęcia. Wykonuje go weterynarz, stosując specjalną strzykawkę z cienką igłą. Zabieg trwa zaledwie kilka minut i nie wymaga znieczulenia ani specjalistycznych narzędzi. Chip ma wielkość ziarenka ryżu i jest wykonany z biokompatybilnego materiału, który nie powoduje uczuleń ani podrażnień.
Przeczytaj również: Czym zajmuje się biuro projektowe instalacji sanitarnych?
Identyfikacja zagubionego zwierzaka
Głównym celem chipowania jest umożliwienie identyfikacji zwierzaka w razie jego zaginięcia. Zapisany na chipie numer, jest unikalny i przypisany do konkretnego zwierzęcia. Dzięki temu gdy zagubiony pupil trafi do schroniska lub zostanie znaleziony przez inną osobę, można go sprawdzić czytnikiem mikrochipów i szybko ustalić dane właściciela. Weterynarz w Poznaniu wszczepia mikrochip, który znacząco zwiększa szansę na odnalezienie zgubionego pupila. Jest to szczególnie ważne w przypadku ras, które są często kradzione lub uciekają.
Przeczytaj również: Usługi budowlane - warto zaufać fachowcom
Chipowanie a paszport dla zwierzęcia
Chociaż chipowanie nie jest wymagane w przypadku zwierząt które nie opuszczają granic kraju, coraz więcej właścicieli decyduje się na oznakowanie swojego czworonoga. Warto wiedzieć że jedynie zachipowane zwierzęta mogą ubiegać się o paszport. Paszport dla zwierzęcia to dokument, niezbędny do przekraczania granic Unii Europejskiej oraz wielu innych krajów. Dzięki niemu możemy podróżować ze swoim pupilem bez obaw, nie jesteśmy narażeni na problemy na granicy czy kwarantannę. Warto zatem rozważyć zachipowanie swojego zwierzaka, nawet jeśli nie planujemy wyjazdów za granicę. Zabieg ten jest bezbolesny, szybki i może znacznie ułatwić odnalezienie zaginionego pupila. Jeśli mieszkamy w Poznaniu lub okolicach, warto skonsultować się z miejscowym weterynarzem, dzięki temu dowiemy się więcej na temat tego zabiegu oraz ewentualnych kosztów związanych z chipowaniem.